Bezpłatne narzędzia online, które usprawniają codzienną pracę marketingowca

coffee-1128134_1920

W codziennej pracy dążę do tego, żeby to, co robię, było wykonywane efektywnie i wydajnie. Dlatego też każdego dnia wspomagam się dostępnymi na rynku narzędziami, które usprawniają działanie. Obecnie dostępnych jest mnóstwo darmowych programów i aplikacji pomocnych w codziennych zadaniach. Wybrałam te, z których korzystam regularnie i mogę je polecić ze 100% pewnością. Część z nich posiada wersje premium, które są płatne, jednak w wersjach podstawowych oferują w zupełności wystarczający pakiet funkcji.

Wysyłka plików w dużych rozmiarach

Wetransfer

Bezpłatny program do wgrywania plików do 2 gb. Wystarczy załadować pliki i wybrać jedną z dwóch opcji udostępniania – link, który podeślemy odbiorcy albo wysyłkę informacji o plikach przez adres e-mail. Pliki można pobrać przez 14 dni od wysyłki, razem z krótką wiadomością do odbiorcy. Wetransfer oferuje też większy limit plików w płatnej wersji.

Sprawdź Wetransfer

Filemail

Wygląd strony Filemail
Wygląd strony Filemail

Program bardzo podobny do Wetransfer, ale bardziej podoba mi się wygląd strony i układ plików w podstronie do ich ściągania. W Wetransfer, kiedy klikniemy link do pobrania, dostajemy tylko informację o rozmiarze całej wysyłki – w Filemail od razu widzimy podgląd zdjęć, więc nie musimy pobrać pełnej paczki (np. w przypadku wyboru zdjęć, które nam się podobają). Pliki są aktywne przez 7 dni, jest też dostępna wersja pro (płatna), a każdą paczkę plików można zabezpieczyć hasłem uniemożliwiającym pobranie plików bez wpisania go.

Sprawdź Filemail

Google drive

Korzystam z chmury Google i uważam ją za najwygodniejszą. Wybieram ją głównie ze względu na ilość miejsca (20 gb), możliwość wspólnego dostępu do dokumentów i edytowania ich na bieżąco przez kilku użytkowników, wybór narzędzi do edycji (arkusze kalkulacyjne, pliki tekstowe, itd.), a także dostęp z urządzeń mobilnych. Konieczna jest rejestracja konta pocztowego gmail.com, aby skorzystać z Google drive.

Sprawdź Google drive

Programy online do tworzenia grafik

Canva

canva

Program do tworzenia bardzo różnych grafik, który proponuje mnóstwo gotowych rozwiązań za darmo. Niektóre gotowe szablony (CV, zaproszeń czy plakatów) są płatne, ale przeważająca liczba rozwiązań jest darmowa. Canva pomaga stworzyć większość grafik, które są potrzebne na co dzień – w rozmiarach dopasowanych do rodzaju grafiki. Możemy więc zaprojektować grafikę na Facebooka, post na Instagram, nagłówek bloga, newsletter, zaproszenie, ogłoszenie, baner, plakat, CV, infografikę i wiele innych. W programie dostępne są też dodatkowe kształty, naklejki i piktogramy. Można również załadować własne zdjęcia i np. nanieść na nie tekst. Co więcej, jeśli w którymś momencie przerwiemy pracę, to potem możemy do niej wrócić, program zapamiętuje rozpoczęte projekty (wymaga to zalogowania i stworzenia bezpłatnego konta).

Przykładowy wygląd edytora Canva
Przykładowy wygląd edytora Canva

Sprawdź Canva

Piktochart

Piktochart jest stworzony do robienia infografik. 36 gotowych wzorów infografik (do modyfikowania) dostępnych jest w wersji bezpłatnej. W wersji płatnej twórcy chwalą się bazą ponad 600 wzorów. Oczywiście infografikę można też samemu stworzyć „od zera”. W programie możemy używać dostępnych kształtów, linii, zdjęć, wgrywać własne fotografie i grafiki czy tworzyć wykresy.

piktochart

Sprawdź Piktochart

Pablo

Grafika stworzona za pomocą Pablo
Grafika stworzona za pomocą Pablo

Świetny program do tworzenia najprostszych grafik (typu zdjęcie+cytat), który nie wymaga żadnych umiejętności graficznych. W Pablo otrzymujemy najprostszy edytor z tysiącami zdjęć do użycia (choć możemy również wgrać własne zdjęcie). Na zdjęcie w każdej chwili możemy nanieść tekst, zapisany wybraną czcionką. Pablo ma dostępne 4 funkcje:

  • możemy wybrać, na którym portalu społecznościowym znajdzie się zdjęcie, dzięki czemu sam, automatycznie wybierze rozmiar grafiki dostosowany do np. Facebooka
  • możemy zmienić rozmiar tekstu, jego położenie, pogrubienie, pochylenie, kolor (i skorzystać z gotowego cytatu, po angielsku, których wiele jest już umieszczonych w programie)
  • możemy wybrać rodzaj filtra, który zostanie zastosowany do zdjęcia (funkcja jak na Instagramie)
  • i wreszcie możemy dorzucić logo oraz wybrać jego ewentualną przezroczystość i rozmiar

Całość jest skonstruowana bardzo intuicyjnie i jest świetnym wyborem dla osób, które nie znają się na grafice w najmniejszym stopniu oraz nie mają czasu na tworzenie podstawowych, estetycznych grafik.

Sprawdź Pablo.

Obróbka zdjęć online

Picmonkey

To bezpłatny program, który pozwala na błyskawiczne przygotowanie kolażu ze zdjęć i podstawową obróbkę fotografii. Nie ma żadnych zaawansowanych funkcji, ale można w nim poprawić ekspozycję, kolor, nasycenie, kontrast czy dociąć zdjęcie do odpowiedniego rozmiaru.

picmonkey

Sprawdź PicMonkey

Fotor

fotor

Fotor jest bardzo ciekawą alternatywą dla programów do obróbki graficznej typu Photoshop. Oczywiście nie gwarantuje tylu funkcji i możliwości, ale jest dużo łatwiejszy w obsłudze. Oprócz możliwości skorygowania kolorów, nasycenia, kontrastu, ekspozycji, krzywych i wielu innych, oferuje jeszcze np. gotowe filtry do obróbki zdjęć (jak na Instagramie) z możliwością ich korekcji (np. natężenia). Korzystając z wersji bezpłatnej, w dolnym pasku strony wyświetlane są reklamy, ale nie utrudnia to korzystania.

Sprawdź Fotor

Banki zdjęć

W Internecie dostępna jest ogromna liczba zdjęć, z których zasobów możemy skorzystać za darmo. O wybranych bezpłatnych bankach zdjęć można przeczytać po kliknięciu w link. W codziennej pracy najczęściej korzystam z banku zdjęć Pixabay, który ma szeroką ofertę fotografii biznesowych i związanych ze stylem życia.

Pozostałe narzędzia

PDF compressor

Bardzo przydatne narzędzie, kiedy przesyłamy PDF-y mailem. Jeśli nie chcemy tracić na jakości, ale jednocześnie nie wysyłać zbyt dużego pliku, to z pomocą przychodzi ten program. PDF compressor zmniejsza plik, który ponownie możemy ściągnąć na dysk. Pokazuje również, o ile procent udało się zmniejszyć PDF.

Sprawdź PDF compress

Nozbe

Świetna, polska aplikacja do zarządzania czasem i zadaniami. Można z niej korzystać na komputerze oraz na urządzeniach mobilnych. Zadaniom możemy nadawać priorytety, oznaczać te zrobione, a także połączyć konto z innymi aplikacjami (jak Evernote czy Google drive).

Sprawdź Nozbe

Language Tool

Oczywiście nic nie zastąpi (póki co) korektora-człowieka, jednak przynajmniej część błędów można wyeliminować dzięki aplikacji do korekty. Wystarczy wkleić cały tekst w aplikacji i po chwili otrzymamy jego analizę oraz podpowiedzi dotyczące interpunkcji i ortografii.

language-tool
Przykładowy błąd wyłapany przez Language Tool (tu z powodu użycia wyrazu po angielsku, kiedy program analizował tekst w języku polskim)

Sprawdź Language Tool

Synonimy.pl

Gdy brakuje słów, ta strona przychodzi z pomocą. Wystarczy wpisać wyraz, dla którego szukamy zastępstwa i otrzymamy zbiór słów o podobnym znaczeniu.

Sprawdź synonimy.pl

Jasnopis

To bardzo prosta aplikacja online, która pozwala sprawdzić, czy napisany tekst będzie łatwy do zrozumienia dla odbiorców. Oczywiście nie można ślepo zaufać wynikom analizy, ale czasami warto spojrzeć przez pryzmat Jasnopisu na pisane przez siebie teksty. Dzięki tej analizie najczęściej wyłapuję bardzo długie, zbędne zdania w tekście i dzielę je na krótsze.

Sprawdź Jasnopis

Pomodoro

Ostatnia aplikacja pomaga usprawnić pracę dzięki poprawie koncentracji. To bardzo prosty system oparty o system częstych, krótkich przerw. Pracujemy 25 minut, następnie Pomodoro daje sygnał dźwiękowy o początku pięciominutowej przerwy, po której wracamy do kolejnego bloku pracy na 25 minut. Co jakiś czas robimy dłuższą przerwę o długości 15 minut.

Sprawdź Pomodoro

 

Jeśli ten tekst był dla Ciebie przydatny, udostępnij go i daj znać o tych przydatnych narzędziach innym! Będę Ci za to bardzo wdzięczna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *