Jak pisać, żeby inni czytali?

Jak pisać, żeby inni chcieli czytać-

Pisanie nawet najlepszych, pod kątem treści, artykułów w Internecie, nie jest gwarantem sukcesu i tego, że czytelnicy „dobrną” do zakończenia. Co więcej, 38% czytelników tekstów, zwykle nie dociera dalej niż do końca tego zdania. Niestety, statystyki czytelnicze nie są zachwycające również w Internecie. Przeciętny czytelnik przyswaja tylko 20% treści na danej stronie.

Co więcej, jeśli nasz użytkownik jest w miarę nowoczesny, to korzysta z przeglądarek internetowych i aplikacji na smartfonie. Wtedy też często zdarza się, że klika w link np. udostępniony w mediach społecznościowych, choć wcale nie miał takiego zamiaru. Jest to tak zwany fat finger effect lub fat finger problem (jest to też duży problem w przypadku reklam online typu Adwords, o czym pojawi się jeszcze tekst na naszym blogu). Oznacza on nie mniej nie więcej, ale zjawisko klikania pewnych elementów na urządzeniach mobilnych tylko dlatego, że nasz palec źle wycelował w ekran docelowy, oznaczył nie to pole, bądź też omsknął się i zamiast przewijać stronę w dół, kliknął aktywny link. Większość tego typu czytelników wyjdzie czym prędzej ze strony z treścią, którą nie są zainteresowani.

Początkowy zarys wygląda niezbyt optymistycznie. Skoro odchodzą Ci, którzy czytają maksymalnie 20% tekstu, ci którzy porzucają lekturę po pierwszych dwóch zdaniach i ci, którzy pojawili się na stronie przez pomyłkę, to kto zostaje? Wszyscy Ci, których temat interesuje, szukają danej informacji, ale też Ci, których uwagę uda nam się utrzymać i przekonać do tego, że powinni przeczytać więcej niż 20% tekstu.

Jeśli więc dotarłeś do tego momentu w artykule, to znaczy, że zaprzeczasz statystykom, a ja mogę podejrzewać, że artykuł Cię zainteresował. Co więcej, skoro jesteś zainteresowany tą treścią, to masz u mnie rabat! Jeśli chcesz skorzystać z moich usług copywriterskich, PR lub fotograficznych, napisz maila i dodaj hasło JakPisać – dostaniesz 10% rabatu.

Skoro zostali już sami zainteresowani, to teraz skupimy się na kilku poradach, jak pisać, żeby inni czytali. Można bowiem opierać się na kilku wskazówkach, które sprawią, że inni chętnie będą czytać Twoje artykuły.

Pisz spójnie

Przed napisaniem artykułu, stwórz jego szkic. Rozważ wszystkie elementy, które chcesz, aby znalazły się w tekście. Czy udało Ci się ująć wszelkie aspekty poruszanej sprawy? Po napisaniu tekstu przeczytaj go kilka razy. Nie tylko znajdziesz literówki i drobne błędy, ale sprawdzisz też, czy kolejne akapity nawiązują do poprzednich. Pamiętaj też o wstępie i zakończeniu tekstu. Dzięki temu cały artykuł nabiera spójności.

Nie ujawniaj wszystkiego od razu

Jeśli masz zamiar postawić w tekście pewną tezę, to nie wyjawiaj jej w pierwszym akapicie. Lepiej postaw na hipotezę i potwierdź ją argumentami w dalszej części. Lub też zaintryguj czytelnika do tego stopnia, że będzie chciał czytać kolejne akapity, aby poznać Twoje zdanie.

Dodaj elementy graficzne

Badania potwierdzają, że dużo częściej ludzie dokładnie (i do końca) oglądają materiały filmowe, infografiki, grafiki i zdjęcia niż teksty. Dlatego postaraj się o wizualne urozmaicenie swoich tekstów i dodanie do nich takich graficznych przerywników, które będą np. podsumowywać najważniejsze informacje z tekstu.

Pamiętaj o leadzie

Lead to pierwszych kilka zdań tekstu, które szkicują problem i zarysowują dalszą treść artykułu. I tutaj powinno być jak u Hitchcocka: najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie rośnie. Lead powinien sprawić, że czytelnik będzie wiedział, na jaki temat za chwilę będzie czytał, ale jednocześnie – zaintryguje go i nie da mu od razu odpowiedzi na pytanie postawione w tytule artykułu.

Zastanów się, do kogo piszesz

Prawdopodobnie, jeśli akurat nie napisałeś tekstu o najśmieszniejszych zachowaniach kotów w Internecie, Twój tekst nie będzie lubiany przez wszystkich. Najczęściej piszesz do określonej grupy odbiorców. Możesz dla tej grupy stworzyć tzw. personę. Persona pokazuje wszelkie cechy wspólne dla Twojej grupy. Określając personę, ustalasz wiek w grupie docelowej, przewagę płci, wykształcenie, pochodzenie, zainteresowania, wartości ważne na danym etapie życia. Dzięki tym informacjom możesz dobrać język treści do swoich odbiorców. Inaczej będzie wyglądał komunikat kierowany do nastolatków zainteresowanych nowymi technologiami, a inaczej do osób w wieku średnim, które posiadają ustabilizowaną sytuację życiową i rodzinną. Poniżej znajdują się dwa przykłady wpisów z profilu marki Wedel. Pierwszy, kierowany do najmłodszych, bazuje na emotikonach. Drugi, zdecydowanie przeznaczony dla starszych fanów, bazuje na uczuciu nostalgii i powrocie do wspomnień z dawnych lat. W swoich grupach wiekowych oba posty odniosły sukces.

wedel
Tekst wpisu: Podzielcie się w komentarzu jaką macie minę, gdy jecie czekoladę? 😀

 

wedel2
Tekst wpisu: ???

Skup się również na prezentacji tekstu

Tak jak napisałam wcześniej, ludzie częściej skupiają się na przekazie graficznym, zawartym na przykład na infografikach. Ważne jest też zwrócenie uwagi na elementy tekstu, aby od razu w oczy rzucały się ważne kwestie. Dlatego nie zapominaj o nagłówkach, podkreśleniach, obramowaniach dla ważnych cytatów i innych elementach formatowania, które uczynią Twój tekst bardziej atrakcyjnym dla oka.

Wchodź w interakcje

Pisz tak, żeby nie tylko chcieli czytać, ale mieli też potrzebę dyskutować. Angażuj, zadawaj pytania, proś o opinię. To dobry sposób, żeby zachęcić czytelnika do przeczytania tekstu w pełni.

Nie przejmuj się

Zawsze znajdą się tacy, którzy nie przeczytają do końca. I nie ma sensu się tym zamartwiać. Jeśli tekst jest merytoryczny, napisany w sposób przemyślany, to na pewno znajdą się tacy, którzy go przeczytają. Nawet jeśli będzie długi.

Zastanów się, czy można to napisać inaczej

Jeśli poruszasz temat, który był już opisywany wiele razy, na początku zastanów się, czy chcesz dołożyć kolejny taki sam artykuł. Może istnieje możliwość, żeby o tym problemie napisać zupełnie inaczej niż wszyscy do tej pory? Nie dlatego, żeby być na siłę kontrowersyjnym (co czytelnicy wyczują bardzo szybko). Jednak może pozostały jeszcze aspekty do tej pory nieporuszone? Albo Twój punkt widzenia wskazuje nowe argumenty dla rozwiązania tego problemu? Możliwe też, że masz dokładnie takie zdanie, jak wszystkie piszące do tej pory o tym temacie osoby. Jednak forma, w jakiej go opiszesz, będzie zupełnie różna. Myśl, kombinuj, przekształcaj i pisz!

Podsumowując, jak pisać, żeby inni czytali (do końca)?

Zadbaj o stronę graficzną i miłe dla oka formatowanie tekstu, przemyśl swoje tezy, nie ujawniaj wszystkiego czytelnikom na samym początku i nie martw się, jeśli są tacy, którzy nie czytają Twoich tekstów do końca!