Znaczenie kolorów w marketingu

Kolor to najsilniejszy bodziec wzrokowy. Od niego może zależeć nasz humor, a także podejmowane decyzje. Odpowiednio wyeksponowany odgrywa kluczową rolę w podświadomym wywoływaniu danych emocji i zachowań u odbiorcy.

Znaczenie kolorów w marketingu

znaczenie kolorów w marketingu

Kolor niebieski

niebieska_infografika

Niebieski jest najbezpieczniejszym kolorem. Nie wywołuje żadnych negatywnych odczuć. Najczęściej kojarzony z niebem i morzem, jest stabilny. Niebieski pobudza organizm do produkcji hormonu, który uspokaja – noradrenaliny. Głównym jego zadaniem jest budowanie zaufania, dlatego często przypisywany jest markom związanym z branżą finansową .

Kolor zielony

Zielony2

Zielony to kolor natury. Używa się go by podkreślić nieszkodliwość i naturalne pochodzenie (np. żywności). Symbolizuje świeżość oraz płodność. Jest ściśle związany z bezpieczeństwem (w sygnalizacji świetlnej jest on użyty nie przypadkowo), wzrostem, a także harmonią. W reklamie najczęściej stosowany w branżach: spożywczej oraz  związanych z ekologią.

Kolor czerwony

znaczenie_kolorow

Czerwony to kolor bardzo intensywny emocjonalnie. Jego zadaniem jest stymulowanie oraz pobudzanie klientów do podejmowania natychmiastowych działań. Wprowadza w stan ekscytacji. Kojarzony z energią, dlatego eksponowany jest przy promocji napojów energetycznych lub samochodów sportowych. Wywołuje skojarzenia związane ze świętami aktywizując w mózgu uczucie miłości oraz chęć dawania. Dobrze podkreśla emocje wojny, siły, determinację. Zwraca na siebie uwagę, dlatego często wykorzystywany jest do wyróżniania haseł promocyjnych.

Kolor żółty

ty

Żółty najczęściej kojarzony jest ze słońcem. Jest to symbol radości, ciepła. Aktywizuje dobre wspomnienia. Wywołuje u klienta zwiększoną produkcję serotoniny, która odpowiedzialna jest za poczucie szczęścia. W marketingu używany często w promowaniu produktów dla dzieci, usług turystycznych.

Kolor fioletowy/różowy

fiolet_Rz1

Róż utożsamiany jest z kobiecością, wdziękiem, delikatnością. Wykorzystywany w logotypach firm, których klientkami są kobiety. Jest to kolor romantyzmu. W materiałach graficznych służy podkreśleniu delikatności, dziewczęcości, kobiecości. Łagodzi agresje. Używany w kampaniach na rzecz uświadamiania kobiet o ryzyku raka piersi.

Fiolet to kolor elegancji, wspaniałości, przepychu. Często wykorzystywany przez firmy związane z dobrami luksusowymi. Wyznacza dobrą jakość. W naturze uznawany jest za symbol próżności i ekstrawagancji.

Kolor czarny

Czarny2

Czarny kojarzony jest z elegancją i tajemniczością. Symbolizuje władzę, moc, wysoki standard. Wywołuje silne emocje. Jego zaletą jest to, że pasuje praktycznie do każdego rodzaju działalności, oraz współgra z niemal każdą barwą. Często używany przez korporacje charakteryzujące się wysokim standardem i prestiżem. Ma również znaczenie negatywne. Może kojarzyć się ze złem i śmiercią.

W logotypach marek można również spotkać wiele kombinacji kolorów, które są bardzo udane. Są to kolory harmonijne. Składają się z dwóch lub więcej barw o stałej relacji w kole kolorów.

znaczenie_kolorow_w_marketingu

Podsumowując, dobór odpowiednich kolorów dla danej marki jest ważny w działaniach marketingowych. Kolorystyka jest pierwszą rzeczą, jaką rejestruje ludzki mózg. Jednak trzeba pamiętać również o tym, że inne skojarzenia z daną barwą może mieć mężczyzna, a inne kobieta.Płeć męska ceni sobie bardziej kolor pomarańczowy aniżeli żółty. Płeć żeńska dostrzega zaś więcej barw. Kolejne zależności mogą wynikać od wieku. Ludzie młodzi docenią jasne, żywe kolory, a osoby starsze barwy spokojne i stonowane.Różnice kulturowe również mogą dzielić skojarzenia danej barwy. W Chinach, Japonii i Indiach kolor biały związany jest z pechem i nieszczęściem, gdy na zachodzie to symbol niewinności i czystości. Warto o tym pamiętać, planując kontrakty międzynarodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *